Tweedaagse Besluit activiteiten leefomgeving (en Omgevingsplan)
Inleiding
Voor zowel vergunningverleners als toezichthouders milieu is het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal) en de milieuregels in het Omgevingsplan regelgeving waar zij bij hun werkzaamheden dagelijks mee te maken hebben. Voor hen is kennis van en inzicht in deze regelgeving essentieel en is het van belang op de hoogte te zijn van de inhoud en reikwijdte ervan en van de toepassing in de praktijk.
In de tweedaagse cursus wordt alle regelgeving overzichtelijk op een rijtje gezet, Omgevingswet, Besluit activiteitenregeling (Bal) en Omgevingsplan, met uitstapjes naar Omgevingsbesluit en -regeling. Na afloop bent u in staat om met de inhoud aan de slag te gaan; milieubelastende activiteiten (mba’s) toedelen, vergunningplicht(en) vaststellen, bepalen wie wanneer bevoegde gezag is, zorgplicht inzetten, bepalen of een activiteit onder Seveso of IPPC valt, geluidnormen bepalen, weten waarom een vetafscheider noodzakelijk is, voormalige vergunningsvoorschriften plaatsen enzovoort. Tijdens de twee dagen luistert u niet alleen, maar bent u ook actief met de materie bezig door wetteksten op te zoeken en casuïstiek uit te werken. U kunt zelf ook een praktijkcasus aanbrengen.
Doel
Na het volgen van de tweedaagse cursus:
• bent u op de hoogte van opzet en indeling van het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal) en de milieuregels in het tijdelijke omgevingsplan en de relatie met Omgevingswet en bijbehorende besluiten,
• heeft u kennis van en inzicht in de meest voorkomende milieubelastende activiteiten en de regels die daarvoor gelden vanuit het Bal en het (tijdelijk) omgevingsplan.
Doelgroep
De cursus is bedoeld voor toezichthouders, vergunningverleners, beleidsmedewerkers en (administratief-)juridisch medewerkers van regionale uitvoerings- en omgevingsdiensten, gemeenten en provincies, werkzaam binnen het milieurecht, en is ook interessant voor medewerkers van adviesbureaus en milieucoördinatoren van bedrijven.
Of u nu nog maar kort werkzaam zijn binnen het werkveld en uw weg wilt vinden in Omgevingswet, Bal en milieubelastende activiteiten, of al langer werkzaam bent en wilt weten hoe de nieuwe wetgeving in elkaar steekt, in beide gevallen is de cursus voor u geschikt.
Programma
Eerste cursusdag:
• Omgevingswet, de vier AMvB’s en omgevingsplan
• Milieubelastende activiteiten (mba’s):
– Systematiek
– Functioneel ondersteunende activiteiten
• Besluit activiteiten leefomgeving (Bal)
– Opzet en structuur
– Hoofdstuk 3, richtingaanwijzer
– Relatie tussen hoofdstuk 3 en hoofdstukken 4 en 5
– Vergunning-, meldings- en informatieplicht (gegevens en bescheiden)
– Maatwerk
– Zorgplichten
• Omgevingsplan:
– Opzet en structuur
– Milieuthema’s
– Specifieke activiteiten
– Vergunning- en meldingsplicht
– Zorgplicht
• Casuïstiek
Tweede cursusdag:
• Instrumenten Omgevingswet
• Omgevingsbesluit en bevoegd gezag
• Verdieping Bal
• IPPC, RIE en Seveso
• Andere milieubelastende activiteiten
• Verdieping Omgevingsplan
• Overgangsrecht
• Milieueffectrapportage (beknopt)
• Casuïstiek
Uitvoering
De cursus wordt verzorgd op de dinsdagen 8 en 15 april van 9.30 tot 16.30 uur te Utrecht.
Kosten
De kosten voor de tweedaagse cursus bedragen € 850,- per deelnemer.
Lesmateriaal
Het lesmateriaal ontvangt u digitaal en bestaat uit de presentaties en achtergrondinformatie. Wij gaan ervan uit dat u zelf een laptop of tablet meeneemt naar de lesdagen, om de bestanden tijdens de les te kunnen lezen en wetteksten op te kunnen zoeken. Aan het begin van de lesdagen krijgt u een papieren versie van de handouts.